Zwierzątka młode

To, jaki pies zamieszka w naszym domu, zależy przede wszystkim od naszego charakteru oraz czasu, jaki zamierzamy zwierzęciu poświęcić, chociaż zdarzają się bardzo często wybory nieprzemyślane albo spowodowane zachcianką, najczęściej dzieci. Zanim więc sprowokuje nas do zakupu mopsik cena, którego wydała nam się atrakcyjna, zastanówmy się nad tym, czy właśnie takiego psa my, czy też nasze dzieci potrzebujemy.
Nie podlega dyskusji, że jest to idealny wręcz pies do towarzystwa, który dodatkowo nie potrzebuje dużego zaangażowania ruchowego. W Polsce staje się przez to bardzo popularny, a co z kolei niezbyt dobrze świadczy o naszym społeczeństwie, gdyż taki arystokratyczny piesek pasuje raczej do ludzi leniwych, a nie wybieganych. Niemniej każdy wybiera sobie, co chce, a śpiący na kanapie towarzysz pies, to zawsze lepiej, niż brak jakiegokolwiek towarzystwa.
Jeszcze mniejsze wymagania, co do zaangażowania właścicieli w opiekę nad zwierzęciem są gady. Przy czym jednak dziecko żółw, czy jak kto woli, żółwik lub żółwiątko, wymaga nabycia przynajmniej podstawowej wiedzy co do sposobu jego odżywiania i hodowania.
Umieszczamy takie zwierzątko oczywiście w odpowiednim akwarium, a jego wielkość i funkcjonalność dostosowujemy do tego, czy jest to żółwik wodny, wodno-lądowy czy błotny bądź lądowy. Mały, czy duży gad musi mieć warunki zbliżone przynajmniej do środowiska naturalnego i trzymajmy go właśnie tam, bez urządzania stresujących go spacerów na dywanie lub stole.