Pomieszczenia dla zwierząt

Bez dwóch zdań popularność hodowli zwierząt domowych nie maleje. Jako ludzie kochamy zwierzęta, a celują w tym szczególnie dzieci i oprócz skrajnych przypadków niedbalstwa, staramy się o swych podopiecznych troszczyć i zapewniać im jak najlepsze warunki chowu.
Trzeba tutaj jednakże pamiętać, że nie do każdego zwierzęcia stosuje się identyczne standardy i metody. Pies może sobie biegać po podwórku albo po mieszkaniu bez przeszkód, ale małe zwierzątka, jak świnka morska, już nie. Przykładowo: chomik w klatce jest standardem dla chowu tego zwierzątka, gdyż bez niej zrobilibyśmy mu najprawdopodobniej krzywdę przez nieuwagę albo zrobiłby ją sobie sam, a poza tym, jako gryzoń, mógłby w mieszkaniu narobić szkód.
Chomiki potrzebują własnej klatki, z odpowiednim poidełkiem i gryzakiem oraz niezbędnym dla zażywania ruchu kołowrotkiem i wcale nie będą z tego powodu nieszczęśliwe.
Inne zwierzęta, większe, w klatkach za to nie czują się najlepiej. Jeżeli jednak jesteśmy właścicielami posesji i mamy zwierzę stróżujące, to kojec bywa nierzadko niezbędny, chociaż najczęściej wystarczy buda ocieplana dla psa i koniecznie właśnie taka być musi.
Jest to istotne, ponieważ takie budy chronią zwierzę nie tylko przed zimnem, ale i podczas upałów. Dobrze zaizolowana buda ma bowiem takie właśnie parametry i podczas występowania wysokich temperatur, daje zwierzęciu cień i wytchnienie. Nie wolno nam przy tym zapominać, żeby pies miał zawsze obok siebie miseczkę ze świeżą wodą i aby ograniczać czasowo stosowanie łańcucha.